BYRÅ, senbarock, 1700-talets första hälft.
Fanerad med valnöt. Profilerad skiva. Tre lådor med beslag av mässing. Bredd 121. Djup 67. Höjd 79,5 cm. Nyckel finns.
Renoverad och kompletterad med bl a senare lås. Smärre slitage och fanerlagningar. Torrsprickor.