Finnish textiles

Välkommen att utforska ett urval finländska textilier. Ryor har tillverkats och använts åtminstone sedan vikingatiden, men den äldsta finländska bevarade ryan är från 1600-talet och då användes ryor av kungligheter och de rika som sängtäcken. I och med nationalismen under 1800-talet väcktes i Finland ett nytt intresse för att bevara och föra vidare de hantverkstraditioner som höll på att falla i glömska. År 1897 grundades Finska handarbetets vänner som började arbeta för att återuppliva ryatraditionerna genom att samla på och nyproducera gamla folkliga ryor samt skapa nya ryor i nationalistisk stil.

Under mellankrigstiden ökade ryornas värde i Finland i och med att textilkonsten fick en ledande position inom konstindustrin. Ryornas folkliga stil började allt mer utvecklas mot en mer enkel och praktisk stil. 1920-talets internationella stilinfluenser, allt från art deco till funktionalismen, togs emot med öppna armar och påverkade starkt ryornas design, i motsats till många andra konstformer i Finland. Funktionalismens raka linjer och komponerade kantighet lämpade sig väl till ryatekniken, men även till den finländska ryastilen då geometriska mönster och färgfält hade långa anor inom de finländska ryornas motivvärld. Till exempel delade Elsa Kallio, en av de första ryaformgivarna för Finska handarbetets vänner, upp bottenfärgerna i sina funkisryor i nästintill rektangulära fält i olika storlekar och färger, vilket skapade ett levande uttryck i hennes ryor.

36 föremål
Elsa Kallio, Rya. Ca 160x115 cm.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
250 EUR
Laila Karttunen, rya. Ca 160x110 cm.
Klubbat pris
485 EUR
Utropspris
600 EUR
Rya, Finland 1930-tal. Ca 190x130 cm.
Klubbat pris
660 EUR
Utropspris
300 EUR
Ester Ax, väggbonad, modell för Wetterhoff 1940-tal.
Klubbat pris
110 EUR
Utropspris
250 EUR
Eva Anttila, bildväv, signerad EA.
Klubbat pris
1 950 EUR
Utropspris
800 EUR
Terttu Tomero, rya, modell för Neovius. Ca 195x65 cm.
Klubbat pris
180 EUR
Utropspris
250 EUR
Terttu Tomero, rya, modell för Neovius. Ca 160x110 cm.
Klubbat pris
390 EUR
Utropspris
250 EUR
Rya, Finalnd 1960-tal. Ca 160x115 cm.
Klubbat pris
350 EUR
Utropspris
250 EUR
Ritva Puotila, ryamatta, Oy Finnrya Ab. Ca 175x135 cm.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
250 EUR
Katri Mattila, Rya. Ca 165x115 cm.
Klubbat pris
442 EUR
Utropspris
250 EUR
Ryamatta, Finland tidigt 1900-tal. Ca 173x150 cm.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
300 EUR
Rya, Finland 1930-tal. Ca 215x135 cm.
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
300 EUR
Ryamatta daterad 1929. Ca 260x190 cm.
Klubbat pris
490 EUR
Utropspris
300 EUR
Rya, Finland 1800-talets slut. Ca 198x139 cm.
Klubbat pris
280 EUR
Utropspris
250 EUR
Ester Ax, rya, modell för Wetterhoff. Ca 223x155 cm.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
400 EUR
A.W Raitio, rya. modell för Neovius. Ca 76x160 cm.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
250 EUR
Rya, Finland 1930-tal. Ca 240x153 cm.
Klubbat pris
160 EUR
Utropspris
200 EUR
Rya, Finland 1930-tal. Ca  105x68 cm.
Klubbat pris
130 EUR
Utropspris
200 EUR
Rya, daterad 1864. Ca 180x150 cm.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
300 EUR
Helena Koskivaara, rya, för Wetterhoff. Ca 160x115 cm.
Klubbat pris
160 EUR
Utropspris
300 EUR
Rya, Finland 1800-talets mitt. ca 190x140 cm.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
200 EUR