Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F188

 
374 föremål
GÖRAN AUGUSTSON, "VINTRIG".
GÖRAN AUGUSTSON, "VINTRIG".
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 EUR
ENRICO BAJ, "PETITE FAMILLE".
ENRICO BAJ, "PETITE FAMILLE".
Klubbat pris 
9 400 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
ALPO JAAKOLA, ANSIKTEN.
ALPO JAAKOLA, ANSIKTEN.
Klubbat pris 
640 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SERVERINGSVAGN, 1940-tal.
SERVERINGSVAGN, 1940-tal.
Klubbat pris 
610 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, 3561, signerad  Tapio Wirkkala, Iittala.
TAPIO WIRKKALA, vas, 3561, signerad Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAURI ALMARI, taklampa, Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, taklampa, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
800 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 001 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
DORA JUNG, vävnad, linnedamast, signerad. 1960-tal.
DORA JUNG, vävnad, linnedamast, signerad. 1960-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAX SALMI, "DAM".
MAX SALMI, "DAM".
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, MODELL.
GEORGES VON SWETLIK, MODELL.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 EUR
TAPIO WIRKKALA, fat, silver 813H, Tillander, Helsingfors 1952.
TAPIO WIRKKALA, fat, silver 813H, Tillander, Helsingfors 1952.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAX SALMI, "GLAD NARR".
MAX SALMI, "GLAD NARR".
Klubbat pris 
1 110 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAX SALMI, "3 VESTALER".
MAX SALMI, "3 VESTALER".
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld. Lapponia 1982.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld. Lapponia 1982.
Klubbat pris 
1 425 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
NINA TERNO, RYTTARE.
NINA TERNO, RYTTARE.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, STOL, "Nikke", formgiven 1958, Asko.
TAPIO WIRKKALA, STOL, "Nikke", formgiven 1958, Asko.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAX SALMI, "HÅL I BLÅTT".
MAX SALMI, "HÅL I BLÅTT".
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, satsbord E88, Artek, 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, satsbord E88, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
680 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, skål, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
KAJ FRANCK, skål, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
Klubbat pris 
740 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
NIKOLAI LEHTO, "ETRUSKENS GROTTA".
NIKOLAI LEHTO, "ETRUSKENS GROTTA".
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
HÅKAN BRUNBERG, olja på duk, signerad.
HÅKAN BRUNBERG, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
LIISA VITALI, ARMRING, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1969.
LIISA VITALI, ARMRING, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1969.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "SEINE".
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "SEINE".
Klubbat pris 
4 205 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "KOMPOSITION II".
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "KOMPOSITION II".
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
505 EUR
Utropspris
700 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, signerad Gunnel Nyman, Iittala.
GUNNEL NYMAN, vas, signerad Gunnel Nyman, Iittala.
Klubbat pris 
550 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
REINO HIETANEN, KOMPOSITION.
REINO HIETANEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
700 EUR
DORA JUNG, provväv / studie, linnedamast, 1961.
DORA JUNG, provväv / studie, linnedamast, 1961.
Klubbat pris 
760 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, SOMMARBLOMMOR.
CHRISTINA SNELLMAN, SOMMARBLOMMOR.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
OILI MÄKI, bildväv, signerad och daterad -72.
OILI MÄKI, bildväv, signerad och daterad -72.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Halvmåne", silver. Kultakeskus 1972.
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Halvmåne", silver. Kultakeskus 1972.
Klubbat pris 
1 240 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD 1950-tal.
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD 1950-tal.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL,  bordslampa modell 9227, Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9227, Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GERDA THESLEFF, vas, keramik, signerad GT.
GERDA THESLEFF, vas, keramik, signerad GT.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622A, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622A, Valaistustyö.
Klubbat pris 
630 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
VAS, keramik, Fennia-serien, Arabia 1917-1927.
VAS, keramik, Fennia-serien, Arabia 1917-1927.
Klubbat pris 
913 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
DORA JUNG, provväv / studie, linne, 1968.
DORA JUNG, provväv / studie, linne, 1968.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, keramik, signerad A.W.F.
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, keramik, signerad A.W.F.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KAI RUOKONEN, golvlampa, Orno 1970-tal.
KAI RUOKONEN, golvlampa, Orno 1970-tal.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Helsingfors 1969.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Helsingfors 1969.
Klubbat pris 
710 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
JUHANI TARNA, KOMPOSITION.
JUHANI TARNA, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 EUR
MAURI FAVÉN, "RÖDA STAVAR".
MAURI FAVÉN, "RÖDA STAVAR".
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE,  TAKLAMPA, Orno, 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA, Orno, 1940-tal.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
OILI MÄKI, rya. Ca 165x249 cm.
OILI MÄKI, rya. Ca 165x249 cm.
Klubbat pris 
1 061 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skålfat, stämpelsignatur KS.
KYLLIKKI SALMENHAARA, skålfat, stämpelsignatur KS.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "INSJÖFINLAND".
GÖRAN AUGUSTSON, "INSJÖFINLAND".
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 EUR
KAJ FRANCK, flaska, osignerad. Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, flaska, osignerad. Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
870 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, KYRKA I PYRINÉERNA.
CHRISTINA SNELLMAN, KYRKA I PYRINÉERNA.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ALVAR AALTO, vas, signerad Alvar Aalto 3030.
ALVAR AALTO, vas, signerad Alvar Aalto 3030.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
KAJ FRANCK, vas, modell 1440, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
KAJ FRANCK, vas, modell 1440, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
Klubbat pris 
440 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR