Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki

 
374 föremål
TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
Klubbat pris
3 356 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
NANNY STILL, RING, silver, titan. Kultakeskus 1976.
NANNY STILL, RING, silver, titan. Kultakeskus 1976.
Klubbat pris
251 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
SAM VANNI, KOMPOSITION.
SAM VANNI, KOMPOSITION.
Klubbat pris
5 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Nova", silver. Lapponia 1975.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Nova", silver. Lapponia 1975.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ELIS KAUPPI, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kupittaan Kulta, Åbo.
ELIS KAUPPI, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kupittaan Kulta, Åbo.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 1959, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 1959, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
7 100 EUR
Utropspris
9 000 - 10 000 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, "ANJA".
JUHANA BLOMSTEDT, "ANJA".
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KIMMO PYYKKÖ, "GURU".
KIMMO PYYKKÖ, "GURU".
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
2 200 - 2 800 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, Taito, Finland 1940-tal.
PAAVO TYNELL, vägglampa, Taito, Finland 1940-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PER STENIUS, SJU GESTALTER.
PER STENIUS, SJU GESTALTER.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
TAKLAMPA, modell ER92/5, Itsu, 1900-talets mitt.
TAKLAMPA, modell ER92/5, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
408 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
PAAVO TYNELL, kandelaber, Taito, 1920/30-tal.
PAAVO TYNELL, kandelaber, Taito, 1920/30-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, bord, Artek, 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, bord, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
Klubbat pris
8 005 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "VINTRIG".
GÖRAN AUGUSTSON, "VINTRIG".
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, signerad Alvar Aalto 3030.
ALVAR AALTO, vas, signerad Alvar Aalto 3030.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA".
Klubbat pris
1 440 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD 1950-tal.
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD 1950-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, 3561, signerad  Tapio Wirkkala, Iittala.
TAPIO WIRKKALA, vas, 3561, signerad Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampor, ett par, modell 9201, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampor, ett par, modell 9201, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, signerad Gunnel Nyman, Iittala.
GUNNEL NYMAN, vas, signerad Gunnel Nyman, Iittala.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
RAFAEL WARDI, ABSTRAKT.
RAFAEL WARDI, ABSTRAKT.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Helsingfors 1969.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Helsingfors 1969.
Klubbat pris
710 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BÅRD BREIVIK, "MOONFACE".
BÅRD BREIVIK, "MOONFACE".
Klubbat pris
840 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, fat, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, fat, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
MIKKO LAASIO, "SJÄLVPORTRÄTT".
MIKKO LAASIO, "SJÄLVPORTRÄTT".
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PABLO PICASSO, "PORTRAIT DE FAMILLE HOMME AUX BRAS CROISÉS".
PABLO PICASSO, "PORTRAIT DE FAMILLE HOMME AUX BRAS CROISÉS".
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TOVE JANSSON, "BERG I GREKLAND".
TOVE JANSSON, "BERG I GREKLAND".
Klubbat pris
4 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, "PÄRLA I ÖRAT".
VEIKKO MARTTINEN, "PÄRLA I ÖRAT".
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (916) Kultakeskus, Tavastehus 1962.
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (916) Kultakeskus, Tavastehus 1962.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
REINO HIETANEN, KOMPOSITION.
REINO HIETANEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
700 EUR
ELVI MAARNI, MUSIKSTUND.
ELVI MAARNI, MUSIKSTUND.
Klubbat pris
780 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HENRY MOORE, FÅR.
HENRY MOORE, FÅR.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt. Ca 150x240 cm.
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt. Ca 150x240 cm.
Klubbat pris
810 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala-55.
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva, Iittala-55.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
EERO AARNIO, pallar, 3 st, rotting "Story Stool", Hand made, Sokeva.
EERO AARNIO, pallar, 3 st, rotting "Story Stool", Hand made, Sokeva.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SIGRID SCHAUMAN, MODELL.
SIGRID SCHAUMAN, MODELL.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
VÄINÖ BLOMSTEDT, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 240x133 cm.
VÄINÖ BLOMSTEDT, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 240x133 cm.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
TOINI MUONA, vas, stengods, signerad TM.
TOINI MUONA, vas, stengods, signerad TM.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KAIJA AARIKKA, HÄNGE, silver, månsten, 1962.
KAIJA AARIKKA, HÄNGE, silver, månsten, 1962.
Klubbat pris
290 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, "PROVENCE".
CHRISTINA SNELLMAN, "PROVENCE".
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HELGE DAHLMAN, NOTRE-DAME.
HELGE DAHLMAN, NOTRE-DAME.
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
NIKOLAI LEHTO, "ETRUSKENS GROTTA".
NIKOLAI LEHTO, "ETRUSKENS GROTTA".
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris
411 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR