LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, modell 1068, Stockmann Orno, 1940-tal.
Skaftet i mässing med dekor av glasblommor. Glaskupa i frostat. Höjd 65 cm, diameter 55 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. . Tillverkningsrelaterade märken bubblor i kupan.