Helsinki Design + Contemporary Art F203

189 föremål
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
6 600 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Fåtöljer, 6 st, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HELENA TYNELL, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi. Formgiven 1964.
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
EERO AARNIO, "Åskbollen", Asko International, 1960-tal.
Klubbat pris
5 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
2 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR, signerad Timo Sarpaneva 3568.
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Saturnus", Haimi.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Tapio Wirkkala, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris
6 550 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
AARNE ERVI, talmansklubba, Westerback 1960-tal.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Tapio Wirkkala, skål, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -57.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia.
Klubbat pris
4 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Paavo Rekola, pallar, 2 st, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
130 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Klubbat pris
7 100 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
Fåtöljer, ett par,  Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Klubbat pris
2 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, vas, 3032, signerad Alvar Aalto 155/1982.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
TVÅLFLASKA, 1930-tal.
TVÅLFLASKA, 1930-tal.
Klubbat pris
810 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Rut Bryk, skål, keramik, signerad BRYK.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, burk med lock, Finland 1901.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
Klubbat pris
6 700 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
6 900 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AALFRED WILLIAM FINCH, vas, Finland omkring 1900.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
AXEL SALTO, skål, signerad Salto, Royal Copenhagen.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
SAARA HOPEA, dekorationsfat, signerad, 1960-tal.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Matti Martikka, stol, 1950-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj,  "Karusell", Haimi 1960-tal.
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
2 400 - 2 600 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, skål, Finland 1901.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MICHAEL SCHILKIN, relief, brons, signerad M. Schilkin -57.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAKLAMPA, modell ER 85/9, Itsu 1960-talets början.
Klubbat pris
1 570 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
13 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Ilmari Tapiovaara, bänkrad med fem sitsar, tidigt 1950-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALVAR AALTO, VAS, modell 9751, Karhula Glasbruk 1937.
Klubbat pris
44 900 EUR
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
FÅTÖLJER, ett par, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 005 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, signerad A.W.F.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GUNNEL NYMAN, skål, modell 38/1123. Riihimäen Lasi Oy, 1938.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Alvar Aalto, taklampa, modell U11, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR