Lilla Bukowskis S192

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
402MATTA, Flossa, Sverige 1900-tal. 146,5 x 109.Återrop
403Ädling med hund.Återrop
404Kvinnoporträtt.3 200 SEK
405MATTA, Rölakan, signerad MS KH (Maj Svanström, Klockargårdens Hemslöjd, Tällberg). 232 x 184.Återrop
406Wilhelm von Gegerfelt, Kaj i Venedig.9 000 SEK
407Julius Kronberg, Jägare vid gärdesgård.Återrop
408Albert Johansson, Moln-procession.39 000 SEK
409Ragnar Person, Marknadsdag.13 000 SEK
410Louis Cane, Liggande figur.8 000 SEK
411Louis Cane, Sittande figur.8 000 SEK
412KLAFFBORD. England 1700-tal.3 600 SEK
413BARSKÅP med tre barpallar, palisander, Danmark 1960-tal.8 500 SEK
414DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.6 200 SEK
415Karel Appel, "Personnage".4 000 SEK
416TABURETTER, ett par. Gustavianska.9 000 SEK
417KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
418SKÅP. Gustaviansk Georg Haupt-stil, 1900-tal.13 500 SEK
419BLOMBORD, 1800-talets andra hälft.16 500 SEK
420PIEDESTAL. Barockstil, omkring år 1900.Återrop
421TABURETTER, ett par. Rokokostil, 1900-tal.5 500 SEK
422STOLAR, 5+1 st. Gustavianska. Fem av Anders Gunnesson, Lindome, 1771-1831).Återrop
423FÅTÖLJER, ett par. Louis XV-stil, 1800-talets slut.Återrop
424BÄNK. Sengustaviansk, omkring år 1800.Återrop
425KARMSTOL, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.19 500 SEK
426SALONGSBORD, 1800-talets slut. Med Gustav VI Adolfs ägarmärkning.Återrop
427LJUSSTAKAR, ett par, silver. Berlin 1800-tal.9 000 SEK
428SKÅLFAT, ett par, porslin, Kina, tidigt 1900-tal.7 500 SEK
429FLAMLÄNDSK KONSTNÄR 16/1700-TAL Madonnan med barnet17 000 SEK
430JACOPO BASSANO Hans art Frambärandet i templet samt Vilan vid flykten till15 000 SEK
431ACHILLE LEONARDI, olja på duk, sign och dat Roma Babuino -52.Återrop
432William Bromley, Interiör med kvinna och barn.Återrop
433Edouard Henri Theophile Pingret Tillskriven, Porträtt av en ung dam.Återrop
434Guido Reni Efter, Beatrice Cenci.3 000 SEK
435APORKESTER, 15 delar, porslin. Meissenliknande märke.12 000 SEK
436DALAHÄST, 1930-40-tal.Återrop
437HÄST MED RYTTARE. 1900-talets första hälft.1 000 SEK
438Giovanni Bologna Efter, Mercurius och Venus.8 700 SEK
439Alfred Wiström, Fästning med svensk flagg.24 000 SEK
440KRUKOR PÅ FAT, fyra stycken, lergods. Wilhelm Kåge, Gustavsberg.1 600 SEK
441Georg Raab Hans art, Damporträtt, enl uppgift föreställande Marie Antoinette.2 600 SEK
442Kakemon. Snårvinda och risblomster.1 700 SEK
443Gösta Adrian-Nilsson, Frusen vinter.17 000 SEK
444Esaias Thorén, Motiv med fisk.6 500 SEK
445Olle Nordberg, Måltid.7 000 SEK
446Harald Lindberg, Kustlandskap med badande.Återrop
447David Wallin, "Kvinnohuvud".Återrop
448Oskar Bergman, Landskap.Återrop
449Oskar Bergman, Kustlandskap.5 200 SEK
450Peter Dahl, Interiör.Återrop
451Anna Gardell-Ericson, Insjölandskap.5 000 SEK
452August Hagborg, Musselplockerska.Återrop
453Oskar Bergman, "Från Utö".4 500 SEK
454Carl Wilhelmson, "Flicka i blått".12 000 SEK
455Lars Boëthius, Motiv från Stockholm mot Laurinska huset.Återrop
456KAFFEKANNA, tenn. Per Johan Mattsson, Mariestad 1835.1 600 SEK
457TALLRIKAR, 3 st djupa. Vapenporslin. Qing dynastin, Qianglong (1736-95).Återrop
458BUDDHASTATYETT, ametist.4 000 SEK
459Robert Thegerström, Landskap med figurstaffage.Återrop
461Johan Tirén, Studenter på kvällspromenad.4 600 SEK
462Hilma af Klint, Motiv från Stockholms utkant.5 500 SEK
463LJUSSTAKAR, ett par, argent haché. Rokokostil.6 600 SEK
464BORDSPENDYL. Fransk senempire, 1820-40-tal.9 500 SEK
465Karl Axel Pehrson, "Sommar".Återrop
466Karl Axel Pehrson, "Incognita".Återrop
467Karl Axel Pehrson, "Leonorafallen".Återrop
468Karl Axel Pehrson, "Strandstigen".Återrop
469KANDELABRAR, silver, för två ljus, ett par. C.G. Hallberg, Stockholm 1927.7 000 SEK
470OBELISKER, ett par. Empirestil, 1900-tal.30 000 SEK
471BORDSLAMPA. Louis XVI-stil, omkring år 1900.12 000 SEK
472BANKETT. Sengustaviansk.8 000 SEK
473KANDELABRAR, ett par. 1800-tal.18 000 SEK
474Carl Abraham Rothstén, "Sankt Pers ruin, Sigtuna".Återrop
475LJUSSTAKAR, ett par. Empirestil, 1800/1900-tal.Återrop
476LYKTA, för ett ljus. Empirestil, 1900-tal.Återrop
477ELDGALLER, 1800-tal.3 000 SEK
479Ingegerd Torhamn, "Huller om buller".6 000 SEK
480Ingegerd Torhamn, "Mot begränsad, mörk bakgrund".4 000 SEK
481Landskap med franskt slott.Återrop
482KOPP MED LOCK OCH FAT, porslin. Darby, England empire.Återrop
483FLASKOR, ett par, glas. Empire.Återrop
484SKRIVBORD, padouk. Kina.12 000 SEK
485Oskar Kokoschka, Ur: "The Odyssey".5 000 SEK
486Elsa Franzén, Kungsträdgården.Återrop
487Elsa Franzén, "Stilleben I".Återrop
488Elsa Franzén, "Vinter III".Återrop
489Victor Vasarely, "Clown med boll".5 800 SEK
490Victor Vasarely, Vasarely, "Harlekin".4 200 SEK
491Victor Vasarely, "Lekande zebror".7 000 SEK
492Peter Freudenthal, "Distant Light".5 200 SEK
493Albert Johansson, "Konnexion 84".8 800 SEK
494Karin Mamma Andersson, "Nattfly".4 500 SEK
495Carl Larsson, "Flicka på huk".9 000 SEK
496SIDEBOARD, palisander, 1960-tal.Återrop
497Olle Bonniér, "Sonans".Återrop
498Thea Ekström, Utan titel.6 800 SEK
499KRUKA, vitt gods. Troligen Tang dynastin (1618-906).4 500 SEK
500FAT PÅ FOT, stengods. Birger Kaipiainen, Arabia Finland.2 800 SEK
501FIGURGRUPP, Italien, 1700-tal.2 500 SEK
502KRYDDOSOR, tre stycken (2+1), silver. Birmingham 1927.800 SEK
503DOSOR, fyra stycken, silver. 1800-tal.2 400 SEK