Tema Eclectic Auktion S193

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
416VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.33 000 SEK
417Alfred Thörne, Hus i lummig trädgård.4 000 SEK
418SKÅP. Holland, 1700-talets slut.31 000 SEK
419KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.13 000 SEK
420DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.6 000 SEK
421KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.11 000 SEK
422SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.21 000 SEK
424BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.12 000 SEK
425Ragnar Person, Kaffestunden.14 000 SEK
426LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.6 000 SEK
427LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire.5 000 SEK
428HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, Frem Röjle, Danmark 1950-tal.15 500 SEK
429FAT, porslin. Ming dynanstin (368-1644) med Xuandes sex karaktärers märke.1 700 SEK
430SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).3 800 SEK
431TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).4 200 SEK
432LUDWIG MIES VAN DER ROHE, "Barcelona", pall, för Knoll International, USA, 1960-tal.7 500 SEK
433BOB VAN DEN BERGHE, matbord, "Cirkante", Van den Berghe-Pauvers, Gent, Belgien 1980-tal.Återrop
434URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).4 200 SEK
435BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700/1800-tal.5 600 SEK
436BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. I Jacob-Desmalters art.Återrop
437VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Kangxis sex karaktärers märke.3 200 SEK
438GOLVLAMPA, patinerad zink.9 000 SEK
439TEXTIL, siden, vävd. "The Bund". 1900-talets första hälft.2 400 SEK
440MUNJADO, 2 st. Okänd konstnär. Korea, Choson, 1800-tal.4 500 SEK
441VASER, 2 st, porslin. Korea.600 SEK
442VAS, porslin. Choson, Korea, 1800-tal.Återrop
443ASKAR med LOCK, 2 st, porslin. Ming- och mingstil. Trol Japan omkr 1900.1 600 SEK
444SKÅLFAT, porslin. Södra Sung.2 600 SEK
445Pastoralt landskap med vilande herde.30 000 SEK
446Guido Reni Hans efterföljd, Den heliga familjen.42 000 SEK
447Peter Paul Rubens Efter, Hos spåkvinnan.Återrop
448OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700/1800-tal.Återrop
449Bruno Liljefors, Kråka i tall.Återrop
450OBJEKT, vit jade. Kina.1 500 SEK
451Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.16 000 SEK
452Roy Adzak, Utan titel.Återrop
453WILHELM ENGSTRÖM, olja på duk, sign o dat -74.Återrop
454Anna Palm de Rosa, Gatubild Paris.8 000 SEK
455Emma Ekwall, Blomsterstilleben.8 500 SEK
456Olof Hermelin, Höstlandskap.22 000 SEK
457Marin med segel- och ångbåtar.Återrop
458Ängel med symboler för Kristi lidande.12 000 SEK
459Vy mot Waldemarsudde.Återrop
460KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.Återrop
461SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.21 000 SEK
462Gabriel Ferrier, Läsande flicka.26 000 SEK
463TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn. Barockstil.Återrop
464SKRIVBORD. Fredrik I:s tid. Senbarock.18 000 SEK
465Linn Fernström, Figurscen.9 500 SEK
466Carl Oskar Borg, Grand Cayon.Återrop
467BYRÅ. Gustaviansk.13 000 SEK
468KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.13 500 SEK
469TABURETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.5 800 SEK
470ERIK HÖGLUND, säng, 1969.25 000 SEK
471BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.19 000 SEK
472FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.9 500 SEK
473Alexander Calder, "Carrefour".9 500 SEK
474Alfred Wahlberg, Lysekil.24 000 SEK
475SPEGEL, av Niclas Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.10 500 SEK
476Pablo Picasso, "Affiche pour l'Exposition 1957".4 000 SEK
477SOFFA. Karl Johan, 1800-talets första hälft.9 000 SEK
478KARMSTOL. Gustaviansk.8 000 SEK
479LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.23 000 SEK
480SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.11 000 SEK
481Sven X:et Erixson, "Lada".Återrop
482TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.5 000 SEK
483KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.3 000 SEK
484SPELBORD. Sengustavianskt.Återrop
485SOFFA. Gustaviansk.16 000 SEK
486SOFFA. Sengustaviansk.8 000 SEK
487BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.18 000 SEK
488HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.12 000 SEK
489SALONGSBORD. Gustaviansk stil.11 000 SEK
490KONSOLBORD. Gustavianskt.21 000 SEK
491Carl Fredrik Reuterswärd, "Blårelativiteter".19 000 SEK
492Ragnar von Holten, "Inmutning med husbock".Återrop
493Leonard Forslund, "A (Die Nationen) K".Återrop
494Louis Cane, "2 Femme IV".Återrop
495SEMIANTIK FERAGHAN KELLY. 397,5 x 174 cm.3 600 SEK
496Greta Knutson-Tzara, Interiör, franskt lantkök.Återrop
497Endre Nemes, Komposition.2 000 SEK
498Peter Dahl, "Peter Dahl Grafik 1952-2008".Återrop
499Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.8 000 SEK
500Jakob Björck Hans krets, Damporträtt.8 000 SEK
501Thure Wallner, Örnnästet.24 500 SEK
502Jacob Gillberg, "Plan över flottan vid Viborgs redd 1790".6 500 SEK
503SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.92 000 SEK
504TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 600 SEK
505TALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 800 SEK
506KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.36 000 SEK
507LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.15 500 SEK
508BORDSPENDYL, av Carl Adolph Talén (verksam i Stockholm 1809-1815-). Empire.12 500 SEK
510SPEGEL, av Niclas Falkengren (spegelmakare i Jönköping 1776-1813). Gustaviansk.Återrop
511Porträtt av dam med bok.Återrop
512Anders Johan Hansson Tillskriven, "Johan Gustaf Norstedt" (1764-1846).Återrop
513SIDENMÅLNING. Sen Qing.10 500 SEK
514Olof Hermelin, Insjölandskap.Återrop
515Jan Hermann Barend Koekkoek Tillskriven, Flodlandskap.10 000 SEK
516Olle Borg, Utan titel.7 500 SEK
517KISTA. Gotik och senare.13 500 SEK