Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
413. KARAFF samt GLAS, 8 st. 1900-tal.
413. KARAFF samt GLAS, 8 st. 1900-tal.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
416. VAS, porslin. Kangxi-stil, 1800-tal.
416. VAS, porslin. Kangxi-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
417. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1914).
417. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1914).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
418. PENSELSTÄLL, trä, Kina. Qing dynastin (1644-1914).
418. PENSELSTÄLL, trä, Kina. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
419. RÖKELSKAR, ett par, mässing. Qing dynastin (1644-1914).
419. RÖKELSKAR, ett par, mässing. Qing dynastin (1644-1914).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. SKÅLFAT, sterling. Georg Jensen.
421. SKÅLFAT, sterling. Georg Jensen.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
423. TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
423. TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
424. TRÅGSOFFA, rokokostil ca år 1900.
424. TRÅGSOFFA, rokokostil ca år 1900.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
425. Mette Petri, ”Cathedral”.
425. Mette Petri, ”Cathedral”.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
426. Taburetter, ett par. ca år 1900. Louis XVI-stil.
426. Taburetter, ett par. ca år 1900. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
427. JULES SCHYL, olja på duk, sign.
427. JULES SCHYL, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
428. SOCKEL, 1900-tal.
428. SOCKEL, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
429. KISTA, moriskstil. 1800-talets senare del.
429. KISTA, moriskstil. 1800-talets senare del.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
430. SOFFA, empire. 1800-talets första del.
430. SOFFA, empire. 1800-talets första del.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
431. SCHÄSLONG, regency stil. 1800-tal.
431. SCHÄSLONG, regency stil. 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
432. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Regecystil, 1800-tal.
432. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Regecystil, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
433. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
433. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
434. ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46.
434. ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
435. Ragnar Person, "Folksamling".
435. Ragnar Person, "Folksamling".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
436. KAVIARSKÅL, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1886.
436. KAVIARSKÅL, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1886.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
437. Sven Jonson, "Nocturne".
437. Sven Jonson, "Nocturne".
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
438. Gustav Rudberg, Båt, Hven.
438. Gustav Rudberg, Båt, Hven.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
439. Aime Gabriel Adolphe Bourgoin Tillskriven, Friarporträttet.
439. Aime Gabriel Adolphe Bourgoin Tillskriven, Friarporträttet.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
440. JOHN JACOBSON, olja på trä, sign och dat à tergo, -90.
440. JOHN JACOBSON, olja på trä, sign och dat à tergo, -90.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
441. Joakim Kocjancic, "Trafalgar Sq., London", 2005/2009.
441. Joakim Kocjancic, "Trafalgar Sq., London", 2005/2009.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
442. Charles Baxter Tillskriven, Dam med äpplen.
442. Charles Baxter Tillskriven, Dam med äpplen.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
443. BRODERAD TAVLA. Oval. Sannolikt Sverige, omkring 1800. 21 x 25,5 cm.
443. BRODERAD TAVLA. Oval. Sannolikt Sverige, omkring 1800. 21 x 25,5 cm.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
444. VASER, 2 st, mosaikkeramik. A.M  Vallauris,  Gerbino.
444. VASER, 2 st, mosaikkeramik. A.M Vallauris, Gerbino.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
445. Gunnar Ström, Ekivok interiör.
445. Gunnar Ström, Ekivok interiör.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
447. PIERO FORNASETTI, bricka, Milano, Italien.
447. PIERO FORNASETTI, bricka, Milano, Italien.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
448. Waldemar Lorentzon, "Saint Germain".
448. Waldemar Lorentzon, "Saint Germain".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
449. Louis Cane, Blommor i blå vas.
449. Louis Cane, Blommor i blå vas.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
450. Louis Cane, Kärleksakt.
450. Louis Cane, Kärleksakt.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
451. Beverloo Corneille, Kvinna med fåglar.
451. Beverloo Corneille, Kvinna med fåglar.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
453. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
453. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
454. TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.
454. TRÄSNITT, Japan. Kunisada, Ansei period 1854-59.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
455. BOJAN, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
455. BOJAN, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
456. URNA, porslin. Sen Qing dynastin.
456. URNA, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
457. PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.
457. PICKNICKKORG/MATLÅDA, trä. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
458. VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.
458. VAS, porslin. Troligen Samson sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
459. BUDDHAHUVUD, vit sten, 1900-tal.
459. BUDDHAHUVUD, vit sten, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
460. Christo & Jeanne-Claude Efter, Running Fence.
460. Christo & Jeanne-Claude Efter, Running Fence.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
461. Christo & Jeanne-Claude Efter, Vally Curtain.
461. Christo & Jeanne-Claude Efter, Vally Curtain.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
462. Christo & Jeanne-Claude Efter, Surrounded Islands.
462. Christo & Jeanne-Claude Efter, Surrounded Islands.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
463. Christo & Jeanne-Claude Efter, Wrapped Coast.
463. Christo & Jeanne-Claude Efter, Wrapped Coast.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
464. Färgträsnitt med olika motiv 9 st.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
465. GUNGSTOL, Jacob & Josef Kohn, Wien, omkring 1900.
465. GUNGSTOL, Jacob & Josef Kohn, Wien, omkring 1900.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
466. Denise Grünstein, "21 maj", 2007.
466. Denise Grünstein, "21 maj", 2007.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
467. Anders Zorn, "Tre systrar".
467. Anders Zorn, "Tre systrar".
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
468. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
468. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
469. VÄGGLAMPETT, mässing. 1900-talets mitt.
469. VÄGGLAMPETT, mässing. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
470. Fanizani Akuda, "Father and son".
470. Fanizani Akuda, "Father and son".
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
471. RENÉ GENIS, olja på duk. Sign.
471. RENÉ GENIS, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
472. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign och numrerad 9/50.
472. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign och numrerad 9/50.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
473. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign o numr 7/50.
473. EVERT LUNDQUIST, torrnålsgravyr. Sign o numr 7/50.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 SEK
474. LJUSSTAKAR, ett par, Eric Råström för CG Råström, Stockholm 1948.
474. LJUSSTAKAR, ett par, Eric Råström för CG Råström, Stockholm 1948.
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
475. BUDDHAFIGUR, brunpatierad  brons, trol Thailand 1800/1900-tal.
475. BUDDHAFIGUR, brunpatierad brons, trol Thailand 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
476. SKULPTUR, gjutjärn.  Anders Jönsson, Svenskt Tenn. "Jönssons katt".
476. SKULPTUR, gjutjärn. Anders Jönsson, Svenskt Tenn. "Jönssons katt".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
477. ELDHUNDAR, ett par, mässing. Rokokostil.
477. ELDHUNDAR, ett par, mässing. Rokokostil.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
478. ROCK, siden. Kina omkring 1900. Höjd 126 cm.
478. ROCK, siden. Kina omkring 1900. Höjd 126 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
479. Esaias Thorén, "Vision IV".
479. Esaias Thorén, "Vision IV".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
480. SIDENTÄCKE, matelasserat. Sannolikt Sverige 1700-tal. 193 x 170 cm.
480. SIDENTÄCKE, matelasserat. Sannolikt Sverige 1700-tal. 193 x 170 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
481. SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, silver. Anders Lundqvist, Stockholm 1836.
481. SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, silver. Anders Lundqvist, Stockholm 1836.
Klubbat pris 
8 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
482. TYRA LUNDGREN, fågel.
482. TYRA LUNDGREN, fågel.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
483. WILHELM KÅGE, skål på fot, Gustavsberg studio.
483. WILHELM KÅGE, skål på fot, Gustavsberg studio.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
484. LINNEDAMASTDUKAR, 3 st. 1900-talets förra hälft.
484. LINNEDAMASTDUKAR, 3 st. 1900-talets förra hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
485. Dubbelt flickporträtt.
485. Dubbelt flickporträtt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
486. Fredrik Wretman, "Minitrans".
486. Fredrik Wretman, "Minitrans".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
487. Jean Baptiste Monnoyer Kopia efter, Blomsterstilleben.
487. Jean Baptiste Monnoyer Kopia efter, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
488. NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
488. NETSUKSE, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
489. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
489. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
490. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
490. NETSUKES, 4 st, ben och elfenben, Meiji, Japan.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
492. FIGURIN samt FIGURGRUPP, blanc de chine. Trol sen Qing.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
493. FIGURIN, patinerad brons. Kina, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
494. FOTOGENLAMPA/PARFYMBRÄNNARE, 1800-talets andra hälft.
494. FOTOGENLAMPA/PARFYMBRÄNNARE, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
495. Anders Zorn, "Svanen".
495. Anders Zorn, "Svanen".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
496. DUK/VÄGGTEXTIL. Sverige 1800-tal. 123 x 138 cm.
496. DUK/VÄGGTEXTIL. Sverige 1800-tal. 123 x 138 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
497. Eric Detthow, Kvinna i röd klänning.
497. Eric Detthow, Kvinna i röd klänning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
498. Dansande puttis.
498. Dansande puttis.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
499. Antoni Tàpies, "Feu II".
499. Antoni Tàpies, "Feu II".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
500. KOHUD. Argentina 1970-tal. 226,5 x 198,5 cm.
500. KOHUD. Argentina 1970-tal. 226,5 x 198,5 cm.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
501. GRAVYRER, 4 st, 1700-tal.
501. GRAVYRER, 4 st, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
502. Hendrick Goltzius Efter, "Le Hanc".
502. Hendrick Goltzius Efter, "Le Hanc".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
503. GRAVYR, Gustav III, 1700-tal.
503. GRAVYR, Gustav III, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
504. KOLORERAD GRAVYR, föreställande Gustav III. Ram i gustaviansk stil.
504. KOLORERAD GRAVYR, föreställande Gustav III. Ram i gustaviansk stil.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
505. GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.
505. GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
506. FÄRGGRAVYR, föreställande Gustav III, 1700-tal.
506. FÄRGGRAVYR, föreställande Gustav III, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
507. GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.
507. GRAVYR i RAM, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
509. YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
509. YTTERFODER, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
510. Ansel Adams, Edward Weston.
510. Ansel Adams, Edward Weston.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
511. Ansel Adams, Hus.
511. Ansel Adams, Hus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
513. SALVADOR DALÍ, bok med 18 etsningar, sign.
513. SALVADOR DALÍ, bok med 18 etsningar, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 SEK