Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
514. Salvador Dalí, "Les Rois Mages".
514. Salvador Dalí, "Les Rois Mages".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
516. EDUARD WIIRALT, torrnålsgravyr, signerad i bläck Eduard Wiiralt.
516. EDUARD WIIRALT, torrnålsgravyr, signerad i bläck Eduard Wiiralt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
517. Eduard Wiiralt, "Okaapid".
517. Eduard Wiiralt, "Okaapid".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
518. GRAVYRER, ett par efter J.B Massé.
518. GRAVYRER, ett par efter J.B Massé.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
519. CARL FREDRIK KIÖRBOE, olja på duk, sign.
519. CARL FREDRIK KIÖRBOE, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
520. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
520. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
521. Ernst Nilsson, Kvällsvy över Uppsala Slott.
521. Ernst Nilsson, Kvällsvy över Uppsala Slott.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
522. Olof Hermelin, Vårlandskap.
522. Olof Hermelin, Vårlandskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
523. SKÅP, tandläkarskåp, 1900-talets mitt.
523. SKÅP, tandläkarskåp, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
524. BÄGARE, silver, av Carl Petter Norlin, Malmö 1833. 421 g.
524. BÄGARE, silver, av Carl Petter Norlin, Malmö 1833. 421 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
525. Anton Melbye, Fartyg i månsken.
525. Anton Melbye, Fartyg i månsken.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
526. CARL LUDWIG BILLE, olja på duk, sign och dat 1869.
526. CARL LUDWIG BILLE, olja på duk, sign och dat 1869.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
527. OTTO LUDVIG RICHARDE, olja på duk, sign och dat -89.
527. OTTO LUDVIG RICHARDE, olja på duk, sign och dat -89.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
529. Sven Jonson, "Den blå hatten".
529. Sven Jonson, "Den blå hatten".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
530. Hugo Zuhr, Fartyg med segel.
530. Hugo Zuhr, Fartyg med segel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
531. SPEGEL, Karl Johan 1800-talets första hälft.
531. SPEGEL, Karl Johan 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
532. KONSOLBORD, Karl Johan 1800-talets första hälft.
532. KONSOLBORD, Karl Johan 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
533. STOLAR, 6 st. S. k Göteborgsmodell, 1800-tal.
533. STOLAR, 6 st. S. k Göteborgsmodell, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
534. STOLAR, 2 st. Rokoko 1700-talets andra hälft.
534. STOLAR, 2 st. Rokoko 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
535. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV, 1700-tal.
535. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
536. Charles Friberg, Kvinna med blomstergirlang.
536. Charles Friberg, Kvinna med blomstergirlang.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
538. Enrico Baj, "Baj chez Baj".
538. Enrico Baj, "Baj chez Baj".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
539. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
539. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
540. Paul René Gauguin, "Hilsen".
540. Paul René Gauguin, "Hilsen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
541. POKAL med lock, Melchior Burtenbach, Augsburg 1637-1640.
541. POKAL med lock, Melchior Burtenbach, Augsburg 1637-1640.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
542. TALLRIKAR 10st, porslin. Sevres-stil, ca 1900.
542. TALLRIKAR 10st, porslin. Sevres-stil, ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
543. WILHELM KÅGE, fat, Argenta, Gustavsberg.
543. WILHELM KÅGE, fat, Argenta, Gustavsberg.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
545. ASK med LOCK, röd lack. Sen Qing.
545. ASK med LOCK, röd lack. Sen Qing.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
546. BESTICKUPPSÄTTNING, 240 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1916-1919.
546. BESTICKUPPSÄTTNING, 240 delar, C.G. Hallberg, Stockholm 1916-1919.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
547. ÖDLA, Franz Bergmann, Wien, 1900-talets början.
547. ÖDLA, Franz Bergmann, Wien, 1900-talets början.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
548. JOSEF FRANK
Skrivbord/sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
548. JOSEF FRANK Skrivbord/sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
549. JOHN KANDELL
Skåp, "Solitär", för Källemo AB, Värnamo 1981.
549. JOHN KANDELL Skåp, "Solitär", för Källemo AB, Värnamo 1981.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
550. Bengt Lindström, Utan titel.
550. Bengt Lindström, Utan titel.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
551. TALLRIKAR, ett par, porslin. Kangxi (1662-1722) Kina.
551. TALLRIKAR, ett par, porslin. Kangxi (1662-1722) Kina.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
553. BRICKA, plåt 1800-tal.
553. BRICKA, plåt 1800-tal.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
554. DUBBBELKAROTTER, 2 st, pläter. England 1800-tal.
554. DUBBBELKAROTTER, 2 st, pläter. England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
555. MORTEL med PISTILL, mässing. Barock 1700-tal.
555. MORTEL med PISTILL, mässing. Barock 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
557. Roj Friberg, "Sammankomsten".
557. Roj Friberg, "Sammankomsten".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
558. Roj Friberg, "Kupol".
558. Roj Friberg, "Kupol".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
559. Erling Ärlingsson, Landskap.
559. Erling Ärlingsson, Landskap.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
560. Rikard Lindström, "Vinterstudie".
560. Rikard Lindström, "Vinterstudie".
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
561. SKÅL med hänkel, silver. Icke identif stmplr, Moskva 1899-1908.
561. SKÅL med hänkel, silver. Icke identif stmplr, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
562. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
562. ZEBRASKINN, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
563. FIGURIN, porslin, trol republik. Kina 1900-tal.
563. FIGURIN, porslin, trol republik. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
564. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, Kina.
564. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, Kina.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
565. RÖKELSEKAR med LOCK. Brons och trä. Kina, Qing dynastin.
565. RÖKELSEKAR med LOCK. Brons och trä. Kina, Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
566. BUDDHA, brons. 1800-tal. Tibet.
566. BUDDHA, brons. 1800-tal. Tibet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
567. OKIMONO, 2 st. Tidigt 1900-tal. Japan.
567. OKIMONO, 2 st. Tidigt 1900-tal. Japan.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
568. URNA, porslin, Qing dynastin. Kina.
568. URNA, porslin, Qing dynastin. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
570. JARDINIERE, silver 800/1000, Tyskland.
570. JARDINIERE, silver 800/1000, Tyskland.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
572. Isaac Grünewald, Utan titel.
572. Isaac Grünewald, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
573. SALTKAR, Ephim Sidorov, S:t Petersburg 1832.
573. SALTKAR, Ephim Sidorov, S:t Petersburg 1832.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
575. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 24 st, porslin, Kunglig Dansk. 1900-tal.
575. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 24 st, porslin, Kunglig Dansk. 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
576. SUPSKED, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1776.
576. SUPSKED, silver. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1776.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
577. POKAL med hänklar, silver. W&R Peaston, London 1771.
577. POKAL med hänklar, silver. W&R Peaston, London 1771.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
578. GUNNAR CYRÉN, Popglas, ett par, Orrefors 1967.
578. GUNNAR CYRÉN, Popglas, ett par, Orrefors 1967.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
579. AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.
579. AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
580. BORDSLAMPOR, ett par. Empirestil.
580. BORDSLAMPOR, ett par. Empirestil.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581. TALLRIKAR, 12 st, samt FISKFAT, porslin, Kongl Dansk, Köpenhamn 1920-tal.
581. TALLRIKAR, 12 st, samt FISKFAT, porslin, Kongl Dansk, Köpenhamn 1920-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
583. AFFISCH, Olympiska Spelen 1912, Olle Hjortzberg.
583. AFFISCH, Olympiska Spelen 1912, Olle Hjortzberg.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
584. VAS, glas, Tapio Wirkkala, Iittala, Finland, 1940-50.
584. VAS, glas, Tapio Wirkkala, Iittala, Finland, 1940-50.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 SEK
585. WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg 1940.
585. WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg 1940.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
587. SKULPTUR, trol skyltfigur, tidigt 1900-tal.
587. SKULPTUR, trol skyltfigur, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
588. NALLE WERNER, olja på duk, sign o dat 1977 a tergo.
588. NALLE WERNER, olja på duk, sign o dat 1977 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
589. John James Wilson, Kustlandskap med ryttare.
589. John James Wilson, Kustlandskap med ryttare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
590. J. G. Delincourt, Haremsinteriör.
590. J. G. Delincourt, Haremsinteriör.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
591. Joakim Stephenson, "Moving art".
591. Joakim Stephenson, "Moving art".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
592. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji.
592. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
593. SKÅLAR, ett par. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
593. SKÅLAR, ett par. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
595. Serge Kantorowicz, Den himmelska stegen.
595. Serge Kantorowicz, Den himmelska stegen.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
596. Roland Cabot, "Totem".
596. Roland Cabot, "Totem".
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
597. Göran Augustson, Föreställningens början.
597. Göran Augustson, Föreställningens början.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
598. Peder Duke, "Höstsonat".
598. Peder Duke, "Höstsonat".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
599. FAT,fajans. Italien 1800-tal.
599. FAT,fajans. Italien 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
600. Lennart Olausson, "Brevet".
600. Lennart Olausson, "Brevet".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
604. FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.
604. FÄLLBORD. Alrot, Mälardalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
605. SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.
605. SPELBORD. Sverige, Rokoko. 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK