PETER BEHRENS, taklampa "Luzette", för AEG (Allgemeine Electricitäts-Gesellschaft), Tyskland.
Patinerad metall. Kupor i frostat glas och opalglas. Total höjd 55 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Obetydliga nagg.