Dekor i famille rosefärger, skålfat med adliga ätten Falkengréens vapen, diameter 24,5 cm.
Den andra kan troligen bära Carl Johan Wirsén (1777–1825) vapen. Diameter på tallrik 24,2 cm.
Slitage, skålfat med lagningar, skador.