Dekor i famille rosefärger, med motiv av växter, längd på kopp 13,5cm, diameter på fat 13,5 cm.
Sex koppar med kantsprickor. Fyra lock med sprickor, en med nagg samt en med lagningar. Tre fat med nagg samt en med sprickor.