TORE STRINDBERG, hänge, silver, Sporrong & Co, Stockholm, 1946.
Runt hänge med motiv av Diana med hind. Stämplat och märkt Sculp. Tore Strindberg. 6 x 4,5 cm.
Obetydligt ytslitage.
Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han studerade hos medaljgravören professor Adolf Lindberg, på Konstakademien och i Frankrike. Tore Strindberg var kusin till August Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Ett av hans mest kända verk är "Croqus", en naken flicka i Stadshusträdgården i Stockholm.