MATSERVIS, 115 delar, porslin, August Hoffman, Dresden, 1900-talets början.

36 mattallrikar 24,5 cm
20 djupa tallrikar 24,5 cm
20 assietter 20 cm
19 förrättstallrikar 16 cm
3 karotter med lock
2 såssnipor
1 senapsskål
2 mindre kakfat
4 uppläggningsskålar
6 rektangulära uppläggningfat
2 runda uppläggningstallrikar

Slitage. Krackelyr. Märken. Enstaka sprickor, nagg och missfärgningar

Utropspris
3 000 SEK