Imaridekor.
4 st tallrikar med växtmotiv, diameter ca 22-23 cm.
Skål med floraldekor, diameter ca 22,5 cm, höjd ca 11 cm.
Åldersrelaterat slitage. Mynningsnagg, sprickor. Tillverkningsdefekter och krackelyrer.
Skålen har sprickor och är lagad.