MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM OCH BARBRO NILSSON, VÄVNADER, 2 st, "Liljekrukan" och "Blå Stjärnan",
båda inplock på linnebotten, ca 55 x 36 respektive 40 x 40 cm. "Liljekrukan" signerad AB MMF, komponerad 1930 och tillverkad efter 1941. "Blå Stjärnan" signerad BN (Barbro Nilsson hos MMF AB).
"Liljekrukan" har något slitage och smuts, fläckar. "Blå Stjärnan" har slitage, smuts, fläckar, skador, smärre hål.
Jämför "Liljekrukan" Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 7.