BORD, allmoge, sent 1700-tal/1800-talets första hälft.

Ek. Rektangulär skiva med rundade hörn på svängda ben. En låda i sarg. Längd 115, bredd 88, höjd 80 cm Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Delvis maskstungen. Sprickor.

Utropspris
4 000 SEK