En stämplad B. Christensen, Köpenhamn 1779, invändigt förgylld, kartusch formad med heltäckande dekor av rocailler.
En stämplad C.N. Lindbach, Köpenhamn 1770, invändigt förgylld, balusterformad med dekor av knäckar, krönt av sluten krona.
En med otydlig stämpel, invändigt förgylld, balusterformad med dekor av svängda kannelyrer, krönt av sluten krona.
En ostämplad, förgylld, kartuschformad med heltäckande dekor av rocailler och blommor.
Höjd 6-8 cm, total vikt 140 gram.
Slitage. En dosa saknar locket till foten.