HALLMÖBEL, jugend, 1900-talets början.

Betsad ek. Genombrutet bakstycke med delvis snidad dekor samt bronserade metallkrokar, infälld fasettslipad spegel, skrin och paraplyställ. Bredd 115 cm, djup ca 25 cm, höjd ca 195 cm.

Bruksslitage med ställvis färgbortfall. Lagning i bottenstycke bredvid metallinsats. Delvis senare skruv. Insats med rostangrepp.

Utropspris
3 000 SEK