Johan Nils Asplind

(Sverige, 1756-1820)
Johan Nils Asplind
(Sverige, 1756-1820)

FÄLLBORD, tillskrivet Johan Nils Asplinds verkstad (verksam i Falun 1783-1820).

Dekormålat med herdemotiv. Längd 48,5, bredd 48, höjd 74 cm.

Smärre skador och slitage. Torrsprickor. Sprint saknas. Ostadigt.

Utropspris
8 000 SEK