TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Bestående av:
En imaritallrik, med motiv av blommande trädgård, diameter ca 22,7 cm (nagg).
Ett par famille rose djupa tallrikar, med motiv av flodlandskap. Diameter 23 cm (smärre nagg).
Fem famille rose tallrikar, med motiv av gäss i blommande trädgård. Diameter 23 cm (smärre nagg, en med spricka).

Slitage, fåtal med nagg. En med spricka.

Utropspris
4 000 SEK