MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Tveskott", rölakan, ca 254 x 204 cm, signerad MMF
Komponerad 1930. Tillverkad före 1942.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och hål. Långsidorna med smärre trampveck, skadade kortsidor, fransar saknas.