Elis Bergh

(Sverige, 1881-1954)
Elis Bergh
(Sverige, 1881-1954)

ELIS BERGH, glasservis, 64 delar, glas, "Karlberg", Kosta.

Bestående av:
21 vinglas, höjd 11,7 cm (2 med nagg).
6 snapsglas, höjd 10 cm (2 med nagg).
14 selterglas, höjd 8,2 cm (2 med nagg).
22 starkvinsglas, höjd 8,6 cm (5 med nagg, en med glassjuka).
1 karaff med lock, höjd 22 cm.

Fåtal slipade, fåtal med nagg. En glassjukt. Slitage.

Utropspris
3 500 SEK