Dubbelsidigt. Bonat underrede med stiliserad dekor. Svärtade fötter. Skiva av målad mahogny. Tre lådor på vardera sida. Längd 150 cm, bredd 89 cm, höjd 77 cm.
Slitage. Fanerskador. Kompletterat (senare skiva). Samtliga nyckelhålsskydd utom ett saknas. Märken. Repor. En låda låst. Nyckel saknas.