Johan Nils Asplind

(Sverige, 1756-1820)
Johan Nils Asplind
(Sverige, 1756-1820)

FÄLLBORD, tillskrivet Johan Nils Asplinds verkstad (verksam i Falun 1783-1820).

Målat fällbord på tredelad centrumfot. Skivan med figurscen och meanderbård. Längd 53, bredd 52,5, höjd 75 cm.

Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall, smärre retuscher.

Utropspris
8 000 SEK