FÄLLBORD, tillskrivet Johan Nils Asplinds verkstad (verksam i Falun 1783-1820).
Målat fällbord på tredelad centrumfot. Skivan med figurscen och meanderbård. Längd 53, bredd 52,5, höjd 75 cm.
Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall, smärre retuscher.