BORDSPENDYL, Frankrike, 1810-20-tal.

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Blanc Fila Palais Royal" (verksam i Paris 1807-25). Sockel med text "Gentille Agnès Sera toujours dans mon coeur Adieu". Längd 28, bredd 13, höjd 43 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Emaljskador. Slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK