Diameter 47 cm.
Åldersrelaterat slitage. Lagningar. Bristningar. Repor.
Dateringen syftar sannolikt på ätten Ankarcrona nr 1965´s adlande -22 november 1751 adlades Jakob Christophers (1693-1755) som bodde i Karlskrona.