Intarsiadekor, svängda ben, bronsbeslag, senare beslag vid nyckelhål, 3 lådor i sargen, glasskiva. Längd 120 cm, bredd 64 cm, höjd 81 cm. Lösa beslagdetaljer medföljer.
Ställvis omfattande slitage och skador, Dekorbortfall. Nagg. Lådornas innersidor senare bemålade. Nyckel saknas.