Ansel Adams, fotografi stämplat a tergo
"Rushing Water, Merced River, Yosemite Valley". Fotografens copyrightstämpel a tergo "Photograph by Ansel Adams Route 1, Box 181, Carmel California". Gelatinsilverfotografi, bildyta 20,5 x 24,5 cm.
Ett hanteringsveck i nedre vänstra hörnet. Även ett mycket litet hanteringsveck i yttersta nedre vänstra hörnet och hörnet är mjukt.
Högre nedre hörnet är också mjukt.
Övre högra hörnet med ett horisontellt tryckmärke strax nedanför och små naggar i yttersta kanten av bladet. Ett obetydligt hanteringsveck längs överkanten.
I övre vänstra hörnet startar ett horisontellt tryckmärke som följer överkanten i ca 7 cm. Detta kommer troligen från att passepartoutens kant har tryckt på bilden.
Bilden ger dock ett gott intryck.