Matservis, porslin, 61 delar, "Blå blomst", Royal Copenhagen, Danmark.
Bestående av:
12 mattallrikar, 25,5 cm.
12 djupa tallrikar, 22 cm.
12 förrättstallrikar, 22 cm.
12 assietter, 17,5 cm.
Terrin, längd 31 cm.
4 ovala uppläggningsfat, 23,5-41 cm.
Såsskål med lock, 24 cm.
2 ljusstakar, 10 cm.
Lövformat fat, 26,5 cm.
Uppsatsvas/pokal, 19 cm.
Fyrkantig skål, 21 cm.
Uppsatsskål, höjd 15, diameter 21 cm.
Skål på fot, diameter 18 cm.
Nagg på tre mattallrikar och två assietter. Smärre slitage. Lock med nagg medföljer.