Salongsbord, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Förgyllt bord med skuren dekor. Kopplade kannelerade ben med dekor av blomster urna. Sargen med pärlstavsdekor och hörnfleuroner och band. Skiva av kolmårdsmarmor. Längd 100, bredd 65, höjd 77 cm.

Slitage. Lagningar.

Utropspris
4 000 SEK