Helblonde. Blomsterdekor i blått.
18 assietter, modellnummer 1/1087, diameter 17,5 cm.
5 askfat, modellnummer 1/1004, diameter 7,5 cm.
5 askfat, modellnummer 1/504, diameter 7 cm.
1 skål på fot, modellnummer 1/1020, diameter 21, höjd 14,5 cm.
1 sockerskål, modellnummer 1/1112, diameter 10,5, höjd 8 cm.
1 cigarettställ, modellnummer 1/1015, höjd 7 cm.
1 vas, modellnummer 1/1016, höjd 11,5 cm.
1 gräddkanna, modellnummer 1/1031, höjd 8 cm.
18 kaffekoppar med fat, modellnummer 1/1035, fatets diameter 13,5 cm.
1 fat, modellnummer 1/1035 andrasortering. 8 kaffekoppar, modellnummer 1/1035 andrasortering. Smärre ytslitage. Mindre fotringsnagg på vissa delar.