Dosor, 3 st, silver, bl a Danmark och England, 1700-tal.
Hjärtformad luktdosa stämplad Henrik Jensen 1744, höjd 6,5 cm.
Dosa i rund form med dekor av fågel, engelska stämplar, diam ca 5 cm
Dosa, oidentifierade stämplar, höjd 4,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Bristningar. Bucklor. En med löst lock.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.