Bestående av;
2 såsbåtar,
2 karotter,
2 karotter,,
1 djup tallrik diameter 21 cm,
2 djupa tallrikar diameter 26 cm,¨
1 flat tallrik diameter 25 cm.
Bruksslitage. Krackelyr. Nötta kanter. Nagg.
Lennart Hanssons Rörstrandsamling.
Likadan servis finns på Julita herrgård. Enligt muntlig tradition på Julita, ska servisen vara designad av Arthur Bäckströms mamma, Lilly Bäckström. Detta har dock ej kunnat bekräftats.