Carlo Dolci, kopia efter, olja på duk, 1800-talets första del.
Madonnan med barnet. 96 x 77 cm. Samtida ram.
Krackelerad.
Maria Carolina von Aken, född Norstedt (1802-1876)
Därefter i arv till familjen von Mecklenburg, Högsjö Gård, Södermanland.
Efter originalet i Palazzo Corsini, Rom.