Fodral fanérat med mahogny, dekor av kolonetter och flammor. Pendel finns. Lod finns. Urtavla märkt Francis Wells london. Höjd 225 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Fanerskador. Dekorbortfall. Torrsprickor. Avkortad: krön saknas. Uppdragsnyckel saknas. Lagningar. Ej genomgången. Ej funktionstestad.