Dekor i famille rosefärger av figurscener från hovlivet, blommor, blad och fåglar med förgyllda detaljer.
3 tekannor med lock, höjd 13,5 - 19 cm.
2 miniatyrdosor med lock, höjd 4 - 5 cm.
1 fat, diameter 14,5 cm.
Slitage. Nagg. Sprickor. Lagningar. Glasyrmistor.