SERVIS, 30 delar, flintgods, "Blå eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand, 1951-71.
5 blå och 6 vita mattallrikar (diameter 23 cm), 3 vita assietter samt 3 missfärgade vita assietter (diameter 19 cm), 4 vita kaffekoppar med fat, 6 vita tekoppar med blå fat, skål, fat, ett runt lock.
Slitage. Tre vita assietter missfärgade.
Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.
Läs mer