Björkfanér, avlång skiva med snedställda hörn, låda i sargen, lyrformad fot med strängar av metall, fyrpassformad sockel med fyra fötter. Längd 51, bred 35, höjd 71 cm. Nyckel finns.
Slitage, enstaka repor, fläckar.