KONSOLBORD MED SPEGEL, av Peter Schmuckert (1765-1841), Mannheim, omkring 1820.

Fanerat med mahogny, ställvis förgyllda detaljer. I sargen låda. Spiralvridna framben med skulpterade frukter och blad. Märkt på baksidan med pappersetikett "Peter Schmuckert Vergolder und Spiegelfabrikant...". Konsolbordets längd 89, bredd 46, höjd 100 cm. Spegel, förgylld med dekor av ansiktsmaskaron och palmetter. Höjd 180, längd 89 cm. Total höjd 280 cm.

Skador, torksprickor, dekorskador (lösa bitar medföljer), gamla lagningar, fläckar, slitage.

Utropspris
10 000 SEK