Gudsmoder av Tikhvin. Ikon tempera på pannå. Risa, silver och förgyllt silver. Mästare Larion Egorov, S:t Petersburg 1868. (Ларион Егоров). Ikonen storlek 22x18 cm. Kiotan storlek 30x26 cm.
Färgbortfall. Retuscher. Skador.