Delvis bronserad metall samt sten. Skaft med dekor av putt. Höjd 31 respektive 41 cm.
Ytlitage med visst färgbortfall. Lagning. Något skeva. Sten med nagg och troligen ursprungliga sprickor. Prismor saknas.