Nyrokoko, 1820

(Sverige)
Nyrokoko, 1820
(Sverige)

GUSTAF DAHLGREN, BESTICKSERVIS, 75 delar, i schatull, silver, Malmö, 1869,

Förgyllda. Nyrokoko. Modell Patricia. I träschatull.
18 st bordsskedar, 18,5 cm
18 st bordsgafflar, 18,5 cm
12+6 st bordsknivar, 20-21,5 cm
17 mockaskedar, 11 cm
2 st serveringsskedar, 28,5 cm
Knivar med porslinshandtag.
Vikt exklusive knivar 2392 g
Senare monogramgravyr.

Slitage. Repor. Märken. Senare gravyr.

Utropspris
20 000 SEK