Målad ek. Dekorerade med texten Olof Henrikson 1948 Lisa Larsdoter. Underliggande äldre text daterad 1821. Beslag av smidesjärn. Vardera 65-69 x 112 cm.
Slitage. Färgbortfall. Torrsprickor. Fläckar. Rost. Senare målning på insidan. Mindre skador. Krackelyr. Nyckel saknas.