SKRIVSTÄLL, 5 delar, mässing, Gusums Bruk och Linderberg, 1900-talets första hälft.
Kulmodell. Bläckhorn, nr 030, höjd 12 cm. Ljusstakar, ett par, nr 029, höjd 17 cm. Bricka, längd 22 cm. Kopp på kulfötter, Linderberg, Sundsvall, Höjd 6,5 cm.
Senare gravyr på livet på Linderberg-koppen. Smärre slitage.