SPATSERKÄPP, silverkrycka Auran Kultaseppä Åbo 1961.

Lackat trä, metallsko. Kryckad med ägarens graverade monogram KP. Längd 89 cm.

Slitage. Märken.

Proveniens

Tillhört Kaarlo Pitsinki, Nylands läns landshövding 1966–1982.

Utropspris
150 EUR