1229
454619

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 218,5 x 139,5 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Mörkblå botten sannolikt med allegori över musiken - polykrom dekor av flöjtspelande man, dansande kvinna, putti spelande musik samt musikinstrument, fåglar, blommor och träd. Benvit huvudbård med elefanter, sköldpaddor, rovdjur och kartuscher med mansporträtt. Inre sekundärbården med inskription: SEFARESH-E MOHAMMAD REZA KHAN (Beställd i uppdrag av Mohammad Reza Khan), i kartusch. Ca 640.000 knutar per kvadratmeter.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. En långsida med trampveck, övre kortsidan med smärre skador.

Proveniens

From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.