228
1458269

Julia Peirone

(Sverige, Född 1973)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Julia Peirone
(Sverige, Född 1973)

"Stella (Bump, Set, Hit and Spike)", 2014

Signerad Julia Peirone och numrerad 1/3 på etikett a tergo. C-print monterad på dibond och ramad 140 x 120 cm.

Proveniens

Stene Projects, Stockholm.

Göteborgs konstmuseum, Göteborg, "Julia Peirone", november 2017 - mars 2018.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Julia Peirone - Braids and bruisers", 3 juni – 4 september 2022.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Julia Peirone - Braids and bruisers", 2022, ett annat exemplar avbildat i katalogen sid 81.

Vid separatutställningen på Liljevalchs 2022 presenterades Peirone med följande text:
"Julia Peirone har sedan genombrottet på 90-talet varit intresserad av den fotografiska bilden och vad den kan vara. Hon arbetar inte självbiografiskt, men i hennes verk finns ändå en enhetlig berättelse, en nerv av erfarenhet som gör att verken öppnar sig för våra ögon. Bilderna har tryck, en pondus, som bott­nar i en komplex personlighet som vill formulera något centralt om livet.

I Peirones fotografier och filmer förekommer oftast ungdomar, men under senare år har även äldre aktörer intagit scenen. Oavsett ålder är det i en skärningspunkt som allt utspelar sig, i zonen mellan att vara barn, vuxen och åldrad. I denna gränstrakt finns både smärta och möjligheter. I dessa bilder av total närvaro och utsatthet ser vi en frusen tid. Det är både sprött, plågsamt och vemodigt.

Peirones begåvning ligger i hennes förmåga att fånga just den hundradels sekund då modellen i rörelse och mimik är totalt skyddslös. Då när modellen är helt inne i sitt eget, utlämnad i sin värld, uppstår fysisk kontakt med allas vår längtan, vårt övermod och vår egen existentiella nakenhet. Vi ser vår egen metamorfos."